18 травня, у річницю депортації кримськотатарського народу 1944 року, Указом виконувача обов’язків Президента України Олександра Турчинова від  16 травня 2014 року за № 472/2014 в Україні відзначається День боротьби за права кримськотатарського народу.

Указ видано враховуючи, що через сімдесят років після депортації внаслідок дій тоталітарного режиму колишнього СРСР кримськотатарський народ постає перед загрозою дискримінації на рідній землі, з метою підтримки боротьби громадян України – кримських татар за реалізацію своїх прав як представників корінного народу.

Анексія Криму Російською Федерацією у березні 2014 році актуалізувала проблему боротьби кримських татар за свої права. Окупаційна адміністрація Криму вперше в новітній історії заборонила проведення 18 травня традиційного траурного мітингу в центрі Сімферополя, тож 70-і роковини депортації кримські татари відзначали в місцях компактного проживання в оточенні загонів поліції та під наглядом гелікоптерів.
Вшановуючи пам’ять жертв депортації кримськотатарського народу 1944 року та на знак підтримки кримськотатарському народові, засуджуючи політику тоталітарного режиму щодо утисків кримськотатарського народу, Верховна Рада України 12 листопада 2015 року прийняла Постанову про визнання депортації з Криму кримських татар у 1944 році геноцидом кримськотатарського народу.